ZASADY SPORZĄDZANIA WARZYW I OWOCÓW

W miarę możliwości jak najwięcej warzyw i owoców należy spożywać w całości, nie obrane tylko bardzo starannie umyte, czy opłukane. Jeśli chcemy zachować pełną wartość tych produktów, należy przy sporządzaniu pamiętać i ściśle przestrzegać następujących zasad: Warzywa i owoce przeznaczone do obróbki trzeba najpierw starannie posegregować, zepsute i nieświeże usunąć.
Potem należy je starannie umyć szczególnie warzywa okopowe. W ziemi jest dużo drobnoustrojów, wśród nich mogą być i chorobo twórcze. Myjąc dokładnie warzywa, usuwamy nie tylko brud, ale i drobnoustroje. Warzywa okopowe można szorować szczotką. Owoce jagodowe i warzywa liścia
płucze się dokładnie owoce jagodowe najlepiej płukać sicie pod strumieniem chłodnej przegotowanej wody. Po umyciu warzywa i owoce, których nie możemy spożywać ze skórką, obieramy nierdzewnymi nożami. Z owoców czy warzyw, których nie obieramy, usuwamy części niejadalne. Po obraniu warzywa czy też owoce płuczemy. Teraz robimy to szybko, możliwie pod bieżącą wodą, żeby nie wypłukać cennych składników. Po opłukaniu warzyw rozdrabniamy je lub poddajemy w całości dalszej obróbce. Rozdrabniać (krajać, szatkować, ucierać na tarce) należy możliwie w ostatniej chwili przed podaniem (¡np. surówki) lub gotowaniem. Do rozdrabniania używać również narzędzi nierdzewnych. Po rozdrobnieniu warzyw na surówkę mieszamy je z przyprawami i podajemy. Należy pamiętać, żeby ocet dodawać w ostatniej chwili, gdyż przyśpiesza straty witaminy C. Przy gotowaniu warzyw czy owoców należy je wkładać na wrzącą wodę ogoloną lub osłodzoną. Gotować szybko, pod przykryciem, w małej ilości wody. Po ugotowaniu natychmiast podawać do spożycia. Dłuższe przetrzymywanie w wysokiej temperaturze powoduje znaczne straty witamin. Wodę, w której gotowały się warzywa, zużywać do zupy lub sosu. Jedynie wody z młodych czy kiełkujących ziemniaków nie używać, ze względu na solaninę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *