ZASTOSOWANIE GRZYBÓW

Zanim cokolwiek zaczniemy przyrządzać z grzybów, zajrzyjmy do rozdziału piątego z poprzedniej części, aby ani jeden grzyb trujący n.ie trafił do garnka. Grzyby najczęściej gotujemy lub dusimy, rzadziej pieczemy lub smażymy. Gotowanych grzybów możemy używać do zup, sosów, farszów (nadzienia), do naleśników, pierogów itd. możemy je stosować jako dodatek do zapiekanek z ziemniaków, kasz, makaronów jako dodatek do sałatek możni) z nich zrobić smaczną sałatkę na zimno itd. Grzyby duszone możemy sporządzać dodając tylko tłuszcz, cebulę i wodę, lub śmietanę i mąkę możemy również dodać niewielką ilość ziemniaków pokrajanych w kostkę lub pomidorów. Duszone grzyby możemy podawać z ziemniakami, kaszą, makaronem. Rydze, prawdziwki, pieczarki, nadają się doskonale do smażenia. Rydze można piec na suchej patelni lub na ruszcie.
Ze względu na różnorodne zastosowanie grzybów dokładne receptury znajdują się w różnych rozdziałach. Tu pomówimy tylko o „czystych” grzybach. Jeśli nazbieramy ich znacznie więcej niż możemy skonsumować w jednym dniu, możemy je w prosty i szybki sposób zakonserwować „na przyszłość”.

SOLENIE GRZYBÓW

Do solenia nadają się wszystkie grzyby jadalne, oczywiście tylko świeże i nie robaczywe. Grzyby przebieramy, oczyszczamy, dokładnie myjemy, gotujemy do miękkości w osolonej wodzie, odcedzamy i studzimy. Wystudzone grzyby układamy w garnku kamiennym lub emaliowanym (nie odpryśniętym), przesypujemy solą, przykrywamy czystym wygotowanym płótnem, drewnianym denkiem lub grubym talerzem i przyciskamy kamieniem tak, żeby sos pokrył grzyby. Zasolone grzyby przechowujemy w zimnym miejscu. Jeśli zauważymy pleśń, płótno płuczemy, a brzegi garnka obmywamy. Grzybów solonych, po uprzednim wymoczeniu, możemy używać do różnych potraw. Są dobrym dodatkiem do sałatek z warzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *